Mogą stać karnie, równo, wyprężone i zwarte niczym żołnierze pruskiego regimentu. Mogą stać w miarę równo, dając tu i ówdzie okazję ciekawskim do zapuszczenia oka w głąb posesji. Mogą wreszcie tworzyć obraz nędzy i rozpaczy, ledwie trzymając się żerdki i wołając o naprawę. Sztachety – pojedyncze, pionowe (choć nie zawsze) elementy ogrodzenia, milczący strażnicy obejścia.
Skąd pochodzi słowo „sztacheta”?
Już samo jego brzmienie sugeruje, że z języka niemieckiego. Tak, ściślej: od słowa stechen (kłuć, dźgać). Tradycyjna sztacheta musiała być przecież ostro zakończona, by utrudniać sforsowanie płotu. W takiej też formie trafiła do klasyki literatury polskiej (jako defloracyjne alibi Jagny z „Chłopów” Reymonta). Zaiste, nieciekawy był los intruza, któremu nie udało się płotu przeskoczyć. To musiało boleć…
Przez całe wieki sztachety wykonywano z drewna – surowca łatwego do pozyskania i obróbki. Coraz częściej ustępują one jednak miejsca sztachetom metalowym. Tradycja przegrywa tu z ekonomią, bo choć metalowe sztachety są nieco droższe od drewnianych, ich zakup szybko się zwraca. Dzieje się tak dzięki trwałości surowca, którym najczęściej jest solidna stal ocynkowana, obustronnie powlekana poliestrem. Daje to ogrodzeniu niezwykłą trwałość. O ile płot z drewna wymaga systematycznych napraw i konserwacji, ogrodzenie ze sztachet metalowych jest niezwykle trwałe.
Czy słońce, czy śnieżek, czy słota…
Prawidłowo wykonane metalowe sztachety są:
- twarde i sztywne
- odporne na wszelkie warunki atmosferyczne
- odporne na korozję
- odporne na promieniowanie UV
- odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne
W praktyce więc ogrodzenie ze sztachet metalowych nie wymaga konserwacji: raz postawione strzeże posesji przez wiele długich lat.
A co z estetyką?
Solidne, starannie wykonane ogrodzenie to widoczna już z daleka wizytówka posesji. Metalowe sztachety wyglądają znakomicie nawet po latach, a zwolennicy nawiązywania do tradycji mogą wybrać wersje pokryte powłokami drewnopodobnymi, dzięki czemu dopiero z bliska można będzie dostrzec, że zamiast drewna użyto metalu. Można oczywiście wybierać także kształty i wymiary, tworząc ogrodzenie zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.